Kanatlı Güdüm Kitinde Seri Üretime Geçiliyor

TÜBİTAK SAGE tarafından daha önce geliştirilen Hassas Güdüm Kitinin (HGK) ardından, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) de yerli imkanlarla geliştirildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girecek olan yeni güdüm kitinin ilk parti teslimatları Mayıs ayı başında başlayacak.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından yerli imkanlarla geliştirilen “Kanatlı Güdüm Kiti”nin (KGK) ilk parti teslimatlarının Mayıs ayı başında yapılacağını bildirdi. Seri üretim çalışmaları için üretici sanayi kuruluşun belirlendiğini kaydeden Prof. Ergin, sözleşme aşamasına gelindiğini ifade etti. “Böylece Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek yeni güdüm kiti için 'Ar-Ge’den Seri Üretime' dönüşüm süreci tamamlanmış olacak" diyen Prof. Ergin, daha önce TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti'nin (HGK), Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HVKK) envanterine alındığını ve sınır ötesi operasyonlarda aktif olarak kullanıldığını söyledi.

Prof. Dr. A. Arif Ergin, Kanatlı Güdüm Kitinin, Ocak ayında F4 2020 uçaklarına, Mart ayında ise F 16 savaş uçaklarına ilişkin sertifikasyon işleminin başarıyla tamamlandığını söyledi. Kanatlı Güdüm Kitinin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Prof. Ergin, "Milli olarak geliştirilen ve üretilen Kanatlı Güdüm Kiti, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 250 ve 500 kilogramlık genel maksat bombalarını, havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara dönüştürüyor. Güdüm kitleri ailesinin yeni bir üyesi olan Kanatlı Güdüm Kitinin, uçuş menzili 110 kilometreyi buluyor. Bu menzil ve vuruş yeteneği sayesinde Kanatlı Güdüm Kiti kullanan savaş uçaklarımız, tehdit bölgesine hiç girmeden hedeflerine taarruz ederek bertaraf edebiliyor" diye konuştu.

"Hedefte Yüksek İmha, Hedef Dışında Düşük Yanal Hasar Sağlıyor"

Kanatlı Güdüm Kitinin, uzun menzil için herhangi bir itki sistemine ihtiyaç duymadığına dikkati çeken Prof. Ergin, "Kit, atış irtifası ve hızıyla kazandığı enerjiyi, sahip olduğu dış geometrisini en verimli şekilde kullanarak, uzun menzile dönüştürüyor. Benzer sınıftaki ataletsel güdümlü mühimmatlar içinde en uzun menzille fark yaratan Kanatlı Güdüm Kiti, hassas vuruş özelliğini Ataletsel Navigasyon Sistemi ve Küresel Konumlama Sisteminin bütünleşik güdüm kabiliyetinden alıyor. Hedefini 6 metrenin altında hassasiyetle vuran kit, hedefte yüksek imha ve hedef dışında da düşük yanal hasar sağlıyor" diye konuştu.

Önceki dönemlerde SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti HGK ile önemli başarılar kaydedildiğini vurgulayan Prof. Ergin, kitlerin teknoloji transferi yoluyla, farklı savunma sanayi üretici firmalarınca seri olarak üretildiklerini vurguladı. Prof. Ergin, SAGE'nin kit projelerinde kazandığı "Ar-Ge'den Seri Üretime" dönüşüm süreci deneyimlerini daha da ilerletmek istediklerini ve bunu da Kanatlı Güdüm Kiti üretimlerine yansıtmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bu amaçla Kanatlı Güdüm Kiti tasarım ve geliştirme sürecinin son aşamasında, Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve SAGE'nin teknoloji transferi ve sanayileşme faaliyetlerinin gerçekleştirdiğini bildiren Prof. Ergin, çalışmaların sonunda geçen yıl Haziran ayında düşük seviyeli ilk üretimin başlatıldığını kaydetti.

 

“Savunma Sanayimizde Başarılı Atılımlar Yapmaya Devam Edeceğiz”

Başarılı gelişim ve üretim sürecinin ardından Kanatlı Güdüm Kiti ilk parti teslimatlarının Mayıs ayı başında yapılacağına değinen Prof. Ergin, seri üretim çalışmaları için üretici sanayi kuruluşun belirlendiğini ve sözleşme aşamasına gelindiğini aktardı. Böylece Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek yeni güdüm kiti "Kanatlı Güdüm Kiti" için "Ar-Ge’den Seri Üretime" dönüşüm sürecinin tamamlanmış olacağına işaret eden Prof.Ergin, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarısını arttıracak atılımlar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


©2016-2022 GOLD Firma Rehberi | İskenderun Firma Rehberi| İskenderun Web Tasarım